V dňoch 06. – 10. 11. 2024 sa v Portugalsku uskutočnilo pracovné stretnutie oddelenia zdravia Intereurópskej divízie (EUD) a Transeurópskej divízie (TED).

Zúčastnili sa ho rôzni adventistickí lekári, chirurgovia, profesori a iní zdravotníci, vedúci oddelenia zdravia, vedci a pod., rôznymi spôsobmi zapojení do služby v oblasti zdravia. Medzi prítomnými boli napr. Mario Brito – predseda Intereurópskej divízie, Viriato Ferreira – vedúci oddelenia zdravia EUD, Karen Holford – vedúca oddelenia zdravia TED, Zeno Charles – Marcel – vedúci oddelenia zdravia GK, Heidi Schulz – vedkyňa v oblasti genetiky a ďalší.

Niektorí sa podelili so zaujímavými prednáškami a zamysleniami. Napr. Karen Holford v duchovnom zamyslení nad príbehom z Lukáša 7,36 – 50 okrem iného porovnávala Šimonove povyšovanie sa nad iných (aj nad Ježišom) a Ježišov protiklad – súcitné správanie s hriešnou ženou, ale i so Šimonom samotným. V nasledovnej prednáške poukázala na dôležitosť súcitu vo vzťahoch aj z vedeckého pohľadu. Napr. súcitní ľudia zvyčajne lepšie zvládajú stres a sú viac efektívni v práci. Ľudia, ktorým bol prejavení súcit menej často potrebujú lekársku starostlivosť. Zeno Charles – Marcel zdôraznil, že posolstvo o zdraví má v prvom rade byť posolstvom súcitu, milosti, lásky… nie dávaním pravidiel niekomu (i keď súčasťou sú aj pravidlá). Je to o jednom z Božích darov ľudstvu. Vedkyňa Heidi Schulz vo svojej odbornej prednáške hovorila o výskumoch v oblasti epigenetiky, o tom, ako náš životný štýl, návyky, rozhodnutia… môže meniť – zjednodušene povedané – silu vplyvu našich génov na celkové zdravie. Na začiatku prednášky rozdala prítomným vytlačený graf, aby do neho zakreslili podľa svojho názoru, ktorá oblasť života do akej miery má vplyv na naše zdravie. Potom prezradila, že najväčší vplyv na naše zdravie má naše správanie, rozhodnutia, životný štýl (36 %) a sociálne faktory (24 %), potom genetika (22 %), dostupná lekárska starostlivosť (11 %) a životné prostredie (7 %).

Všetci účastníci stretnutia sa podelili aj s informáciami o rôznej činnosti z ich oblastí. Česko-Slovensku úniu a Slovenské združenie zastupovali Bohumil Kern a Jaromír Novota, ktorí tiež predstavili činnosť v našich združeniach.

Stretnutie malo tak trochu provokačný názov „Adventistické zdravotné posolstvo: zmenilo sa požehnanie na prekliatie?“ Žiaľ, ako to už často býva, dobrý Boh dáva ľuďom dobré dary, ale nedokonalí ľudia ich často využijú nesprávne, skreslia alebo nevyužijú vôbec, čím sa to dobré môže zmeniť na zlé. Viriato Ferreira nastolil tri aktuálne oblasti, v ktorých môžeme prežívať problémy:

Rozdelenie (nielen) na základe druhu stravy a pod.

Prevažne rastlinná strava je pre nás to najlepšie, ideál, toto posolstvo sa nemení. Avšak nad tým všetkým je ešte hlavný princíp a to je láska. Je podstatné milovať jeden druhého bez ohľadu na spôsoby stravovania a iné názory, postoje, návyky. Nie je správne deliť ľudí napr. podľa toho, či jedia alebo nejedia mäso na lepších a horších/horších a lepších…

„Quack medicine“ (šarlatánska medicína)

Môže byť veľmi rizikové, ak niektorí ľudia hoci možno aj v dobrom úmysle používajú v oblasti zdravia extrémne dôrazy, konšpirácie, vytrhávanie z kontextu, hoaxy, neodbornosť… Často sa takýto ľudia vyznačujú napr. tým, že majú odpoveď a riešenie na každú otázku, seriózni odborníci sa neboja povedať aj „neviem“. Iný znak je napr. neprimerané (neodborné, nepatričné, nekryté vzdelaním…) zasahovanie do liečby ľudí, obzvlášť pri závažných ochoreniach (napr. rakovina).

Odmietanie lekárskych postupov

Je to trochu podobná oblasť ako predošlá téma, s ktorou súvisí. Ide tu o odmietanie lekárov, lekárskych postupov, vedy a pod. Neakceptovanie niečoho, čo nie je akože „prírodné“. Môžu tu byť rady, ktoré vytvárajú pocity viny („neber chemoterapiu, inak nemáš dostatočnú vieru“…). Často vzniká utrpenie práve pri odmietnutí dostupnej liečby.

Účastníci vytvorili tri pracovné skupiny podľa spomenutých problémových oblastí, kde sa o problémoch viac diskutovalo. Samozrejme nie je možné vyriešiť všetko na jednom stretnutí, avšak načrtla sa problematika, možné riešenia a pod., pričom i naďalej si to vyžaduje modlitby, diskusiu, premýšľanie, hľadanie správnych postojov, rozhodnutí a činov.

Na konci stretnutia prítomní symbolicky prečiarkli na rollupe v názve „Adventistické zdravotné posolstvo: Zmenilo sa požehnanie na prekliatie?“ slovo „prekliatie“.

Verím, že nezostalo iba pri symbole, ale každý odišiel povzbudený, s túžbou slúžiť Bohu a ľuďom tak, že zdravotné posolstvo bude naozaj aj naďalej pre iných požehnaním a oslavou milujúceho Boha.

Jaromír Novota, vedúci Oddelenia zdravia pri Slovenskom združení Cirkvi adventistov siedmeho dňa

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi