Šiesty syn Jákoba a Ley. Praotec kmeňa Zebulon.
Chcete vedieť viac? Prečítajte si: 1. Mojžišova 30,19.20; 49,13
Keď Jákob na konci svojho života svojim synom prorocky žehnal (pozri 1Moj 49,1–27), vložil ruky aj na Zebulona a povedal: „Zebulún bude bývať pri morskom pobreží, tam, kde pristávajú lode; hraničiť bude so Sidonom.“ (verš 13) Keď si prečítame text Joz 19,10–16, zistíme, ktoré územie bolo pridelené kmeňu Zebulon po obsadení Kanaánu. Spočiatku ich územie nesiahalo až k moru, ale neskôr áno. Zebulonovi potomkovia to mohli využiť pre svoje obchodné záujmy, keďže cez ich územie viedlo niekoľko trás pre karavány. Oblasť, ktorá pripadla Zebulonovi, nebola špičkovou lokalitou. Nachádzala sa na okraji „zasľúbenej krajiny“.
Naftali a Zebulon sa často spomínajú spolu. Vidíme to napríklad v Iz 9,1, kde prorok predpovedá, že jedného dňa bude územie pridelené týmto dvom kmeňom, nesmierne poctené: „Nad tými, čo bývajú v krajine temnoty, zažiari svetlo. Rozmnožil si ich jasot, zväčšil si ich radosť.“ O mnoho storočí neskôr práve v tejto oblasti patriacej Zebulonovi Ježiš ako živé Svetlo svojou službou definitívne rozptýlil všetku temnotu!
Geografická poloha nejakej časti obyvateľstva môže mať určité výhody alebo nevýhody. Dôležité je však pamätať na to, že nech je „temnota“ akákoľvek, prorok vidí veľké „svetlo“, ktoré celú ich situáciu dramaticky mení. Platí to aj pre nás ako jednotlivcov. Nech nás život zavial kamkoľvek, rozhodujúce je, aby sme „nebývali v temnote“, ale vo svetle, ktoré Boh chce rozžiariť nad každým z nás.
Pane, pomôž mi vždy „kráčať“ v Tvojom svetle.