Prorok v čase, keď prebiehala obnova Jeruzalema po babylonskom zajatí. Záznam Zachariášových videní sa nachádza v starozmluvnej knihe, ktorá nesie jeho meno.
Chcete vedieť viac? Prečítajte si: Ezdráš 5,1; 6,14; Zachariáš
V Zachariášovej knihe sa nachádzajú najmä posolstvá adresované Jošuovi a Zerubbábelovi, dvom významným vodcom, ktorí mali na starosti rekonštrukciu chrámu a mesta Jeruzalem po návrate skupiny Židov z Babylonu. Z tejto prorockej časti Biblie je jasné, že to nebolo pokojné obdobie. Je dobré prečítať si všetkých štrnásť krátkych kapitol tejto knihy naraz. Tí, ktorí študovali knihu Zjavenie Jána, vedia, že Ján si požičal mnoho obrazov zo Zachariášových posolstiev. Pri čítaní Zachariášovej knihy odhalíme aj mnoho detailov o príchode budúceho Mesiáša, ktorého spoznávame v Ježišovi Kristovi.
Pri opakovanom čítaní Zachariášových videní som si všimol, ako úplne inak sa Boh pozerá na tých, ktorí mu chcú slúžiť, a na tých, ktorí sa rozhodli inak. Prorok nemohol použiť údernejší jazyk ako slová, ktoré nachádzame v Zach 1,14.15: „Takto hovorí Hospodin zástupov: Veľmi sa hnevám na sebavedomé národy, ktoré napomáhali zlo, keď som sa iba trochu hneval.“ Ako protiklad uvádza: „Veľmi horlím za Jeruzalem a za Sion!“ Izraelský ľud Boha neraz sklamal, ale Boh sa nevzdáva. Prorok uisťuje svojich súčasníkov – i nás, ktorí žijeme o niekoľko storočí neskôr: „Takto hovorí Hospodin zástupov: Moje mestá budú ešte oplývať dobrom, Hospodin ešte poteší Sion a opäť si vyvolí Jeruzalem.“ (verš 17)
Všemohúci Bože, ďakujem Ti, že za nás „horlíš“. Je dobré to vedieť.