Toho, ktorý nepoznal hriech, urobil za nás hriechom, aby sme sa v ňom stali Božou spravodlivosťou. Druhý list Korinťanom 5,21
Veľký reformátor Martin Luther pochopil význam tohto verša. V liste mníchovi, ktorý bol zúfalý zo svojich hriechov, ho napomína: „Spriateľ sa s ukrižovaným Kristom. Nauč sa s ním rozprávať. Keď si zúfalý zo seba, povedz mu: Pane Ježišu, ty si moja spravodlivosť – ja som tvoj hriech. Ty si vzal na seba to, čo si zaslúžim ja, a mne si dal to, čo si zaslúžiš ty. Ty si vzal na seba to, čím nie si, a mne si dal to, čo nie som ja.“ Podľa Luthera to bola „najväčšia výmena“ v dejinách.
V ten osudný deň na Golgote učeníci nevnímali Ježiša takto. Jürgen Moltmann napísal: „Učeníci, ktorí nasledovali Ježiša do Jeruzalema, nevnímali jeho ponižujúcu smrť ako poslušnosť Bohu, ani ako mučenícku smrť za pravdu. Podľa nich to bolo popretie jeho tvrdení. Ježišova smrť nepotvrdila nádeje, ktoré do neho vkladali. Naopak, celkom ich zničila.“ Ježiš im niekoľkokrát jasne povedal, aká smrť ho čaká. Napriek tomu učeníci predstavu ukrižovaného Mesiáša vo svojej mysli zamietli.
My, ľudia, vieme byť naozaj nechápaví, keď Božie cesty nie sú v súlade s našimi cieľmi alebo predstavami o živote. Boh však vie, o čom hovorí. Možno nastal čas, aby sme pozornejšie čítali jeho slová, ktorými sa k nám prihovára.
Deň, keď bol Ježiš ukrižovaný, bol pre učeníkov najhorším a najzúfalejším dňom v ich živote. Našťastie sa to po Ježišovom vzkriesení zmenilo. Napríklad Pavol hovorí, že kríž je záchranná kotva spasenia a vykúpenia. Práve Ježišova smrť na kríži nám umožnila získať večný život a jeho spravodlivosť.
Apoštol Pavol definoval „evanjelium“ práve na základe tejto drastickej skutočnosti, že „podľa Písem Kristus zomrel za naše hriechy“. (1 Kor 15,3) List Hebrejom trvá na tom, že Ježiš zomrel „raz a navždy “ a svojou obeťou „navždy zdokonalil tých, čo sa posväcujú“. (Heb 10,10.14) Kristova vyliata krv je základom Božej ponuky spásnej milosti pre všetkých, ktorí veria. (Rim 3,23-25)
Otče v nebi, ďakujem Ti za Ježiša. Plne akceptujem Tvoju „veľkú výmenu“.