SEBAOVLÁDANIE

Keď začal hovoriť o spravodlivosti, zdržanlivosti a budúcom súde, Félix sa naľakal a povedal: Nateraz odíď, zavolám ťa, až budem mať čas. Skutky apoštolov 24,25

Medzi antickými gréckymi filozofmi bolo sebaovládanie mimoriadne populárne. Xenofón o tejto vlastnosti povedal, že je základom všetkých cností. Človek, ktorý je schopný ovládať sám seba, má úžasné možnosti na sebazdokonaľovanie.
Pokiaľ však čítame toto slovo pozorne, asi nám neujde, že sebaovládanie v sebe zahŕňa nebezpečenstvo toho, že človek sa zameriava na svoje ja, na seba. Problém máme aj s tým, že Biblia hovorí jasne o tom, že nie sme schopní ovládať sami seba. Ovláda nás buď hriech, alebo Kristus.
Grécke slovo pre sebaovládanie enkrateia je zložené z dvoch slov: z predložky „v“ a zo slova „moc, vláda“. Dá sa preložiť ako „vláda nad“ – nad sebou, prípadne nad niekým iným. A z Biblie vieme, že existujú iba dve mocnosti, ktoré nám môžu vládnuť – Boh alebo hriech.
Táto cnosť v praxi teda znamená vedomé rozhodnutie odovzdať každý deň svoj život Ježišovi. Ak tak neurobíme, môžeme si byť istí, že nad naším životom bude vládnuť hriech. Možno sa bojíme odovzdať svoj život Kristovi, rovnako ako Félix. Neodkladajme však toto rozhodnutie.

Dnes ti chcem, Pane Ježišu, odovzdať vládu nad mojím životom. Veď ma tak, ako Ty sám chceš.

Jiří Pavlán

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi