Príprava na sviatok

V prvý deň nekvasených chlebov prišli učeníci k Ježišovi a opýtali sa: Kde chceš, aby sme ti pripravili večeru veľkonočného baránka? On odpovedal: Choďte do mesta k istému človekovi a povedzte mu: Majster odkazuje: Môj čas je blízko. U teba budem sláviť veľkonočnú večeru so svojimi učeníkmi. Učeníci urobili, ako im Ježiš prikázal, a pripravili veľkonočnú večeru. Keď sa zvečerilo, zasadol s Dvanástimi k stolu. Mat 26,17-20

Všetkým židovským sviatkom predchádzala príprava. Ľudia museli očistiť nielen svoj zovňajšok, ale aj svoje vnútro. Pred jedným sviatkom však bolo potrebné dôkladne pripraviť a vyčistiť aj miesto, kde malo všetko prebiehať.
Tým sviatkom bol Pesach – sviatok nekvasených chlebov. Matúš spomína, ako s Ježišom prežívali posledný Pesach. „On odpovedal: Choďte do mesta k istému človekovi a povedzte mu: Majster odkazuje: Môj čas je blízko. U teba budem sláviť veľkonočnú večeru so svojimi učeníkmi. Učeníci urobili, ako im Ježiš prikázal, a pripravili veľkonočnú večeru. Keď sa zvečerilo, zasadol s Dvanástimi k stolu.“ (Mat 26,17-20) V čom spočívala táto príprava? Obydlie, v ktorom Židia v priebehu tohto sedemdňového sviatku bývali, muselo byť zbavené všetkého, čo prešlo kvasným procesom. Len tak mohli splniť príkaz, ktorý im dal Boh prostredníctvom Mojžiša niekoľko hodín pred odchodom z Egypta: „Nekvasené chleby budete jesť od večera štrnásteho dňa prvého mesiaca až do večera dvadsiateho prvého dňa toho istého mesiaca. Sedem dní sa nesmie vo vašich domoch nájsť nič kvasené. Každý, kto by jedol niečo kysnuté, bude odstránený z izraelskej pospolitosti, Izraelita práve tak ako cudzinec. Nebudete jesť nič kysnuté. Vo všetkých svojich príbytkoch budete jesť len nekvasené chleby.“ (2Moj 12,18-20) Ortodoxní Židia dodnes starostlivo dodržiavajú tento zvyk. Internetový server České noviny vydal na túto tému článok, v ktorom jeho autor napísal: „Pred sviatkami sa musí celá domácnosť vyčistiť, aby sa v nej nenachádzali zakázané potraviny alebo alkohol, ktorý vznikol kvasením. Podľa príručky je vhodné dokonca skontrolovať aj zloženie zubnej pasty a ústnej vody. Príručka tiež radí, ako mať kóšer kuchyňu, teda ako na Pesach pripraviť sporák, mikrovlnnú rúru, gril či mixér.“ (České noviny, 18.4.2011) Prečo dal Boh takýto príkaz? Aký to má zmysel, aby raz za rok rodina odstránila zo svojho domu všetko, čo prešlo kvasením? Prečo museli vyčistiť všetky hrnce a nádoby? Dokonca vymiesť omrvinky, ktoré spadli niekam za skriňu alebo pod posteľ? Nebolo to z Božej strany zbytočné šikanovanie? Spomínam si, ako som raz veľmi dôkladne čistil auto, pretože som ho chcel odviezť do autobazáru. Povysával som koberce, poutieral prach, vyleštil kapotu… Pri tejto práci som strávil celé dopoludnie. Keď som videl výsledok, mal som pocit, že to ani nie je moje auto. Stálo to za tú námahu. Auto sa v bazári ani neohrialo. Predali ho hneď v ten deň. Viem si predstaviť človiečika, ktorý sa snaží odstrániť zo svojho príbytku všetko kvasené. Hľadá najmenšie omrvinky – a pritom si uvedomuje, že niečo podobné robí Boh s ním. Snaží sa jeho srdce zbaviť kvasu hriechu, pretože do Božieho kráľovstva nevojde nič hriešne.

Pane, nemáš to vôbec ľahké, keď sa ma snažíš vyčistiť od všetkého hriešneho. Prosím, pokračuj v tom a priprav ma pre svoje kráľovstvo.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi