To jedno však nech vám nezostáva skryté, milovaní, že jeden deň je u Pána ako tisíc rokov a tisíc rokov ako jeden deň. Pán nemešká so svojím prisľúbením, ako sa niektorí nazdávajú, že mešká, ale je zhovievavý, lebo nechce, aby niekto zahynul, ale chce, aby sa všetci dali na pokánie. Pánov deň príde ako zlodej. Vtedy sa nebesá s rachotom pominú, živly sa rozplynú v ohni a zem i jej diela budú súdené. Druhý Petrov list 3,8-10

„Áno, prídem skoro.“ (Zj 22,20) To sú Ježišove posledné slová v Biblii. V 22. kapitole knihy Zjavenie Jána sa opakujú trikrát. Keď budeme v nebi, chcem sa Ježiša spýtať, ako to myslel. Veď odvtedy prešli takmer dve tisícročia. Bez ohľadu na to, ako je kto trpezlivý, ťažko sa dá hovoriť o skorom príchode.
Peter, ktorý nemal povesť trpezlivého človeka, si možno kládol tú istú otázku. Neviem, čo si myslel, ale viem, že nám dal inšpirovanú odpoveď.
Peter pristupuje k tejto téme v dvoch rovinách. Po prvé, Boh nie je taký netrpezlivý ako človek. Dokonca ani čas nevníma tak, ako my. Náš život je ohraničený narodením a smrťou. Medzitým žijeme šesťdesiat, sedemdesiat alebo možno sto rokov. Keď však príde smrť, všetko sa pre nás skončí. Veľmi dobre si uvedomujeme, ako rýchlo čas uteká a ako málo nám ho zostáva. Ako starnem, zisťujem, že stále viac času venujem nekrológom. Vedomie, že mi zostáva stále menej času, sa s každým uplynulým desaťročím stáva pálčivejšie.
Čo keby čas existoval od večnosti v minulosti do večnosti v budúcnosti? Tak je to u Boha. To, že ľudia panikária kvôli nedostatku času, neprinúti Boha k tomu, aby zabudol na konečný účel, ktorý tu na zemi čas má.
O ňom hovorí Peter v druhej odpovedi na otázku, prečo Boh čaká. Boh necháva čas bežať, pretože túži, aby čo najviac ľudí malo príležitosť kajať sa a vojsť do jeho kráľovstva. Z tohto pohľadu je jeho čakanie prejavom jeho milosrdenstva.
Koniec však určite nastane. Túto udalosť bude sprevádzať rachot, oheň a zemetrasenie.
Druhý príchod Ježiša Krista zaskočí svet uchlácholený zábavou a hýrivým životom, ako keď niekoho prepadne zlodej. Tu sa stretávame s ďalším možným významom Kristových posledných slov v Písme. Slovo preložené ako „skoro“ totiž znamená tiež „rýchlo“. Keď nebeské hodiny odbijú koniec času, Ježiš rýchlo príde na oblakoch. Vtedy nastane všetkým pozemským záležitostiam náhly koniec. Platí to rovnako pre veriacich ako pre posmievačov.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi