Toto všetko počúvali aj farizeji, ktorí mali radi peniaze, a posmievali sa mu.
Lukáš 16,14
Položili ste si niekedy otázku, ako sa prejavuje láska k peniazom? Podľa čoho zistíte, či slúžite Bohu alebo mamone? Je to jednoduché. Chamtivosť a žiadostivosť sa prejavia rovnako ako u týchto farizejov.
Ten, kto miluje mamonu, vysmieva sa všetkým, ktorí nie sú takí bohatí ako on. Pritom si myslí, že slúži Bohu. To je omyl. Neuctieva Boha, ale mamonu a seba.
Farizeji boli väčšinou z bohatých kruhov. Mnohí nikdy nepoznali, čo je to chudoba a hlad. Svoje bohatstvo považovali za dôkaz toho, že Boh im žehná, obdivuje ich životný štýl a teológiu.
Židia považovali farizejov za vzorných veriacich. Brali si z nich príklad. Možno tajne dúfali, že jedného dňa budú patriť medzi nich. Budú slúžiť Bohu a majetku ako oni.
Potom sa objavil akýsi Ježiš a vyhlásil, že nie je možné slúžiť Bohu a mamone zároveň. Je to vlastne voľba medzi bohoslužbou a modloslužbou. Keď to farizeji počuli, došli im argumenty. Preto sa Ježišovi vysmievali.
Prečo sa farizeji posmievali mužovi, ktorý žil takým príkladným životom ako oni? Lukáš píše, že mali radi peniaze. Láska k peniazom bola silnejšia ako láska k Bohu a blížnemu.
Som rád, že som v živote stretol bohatých ľudí, ktorí boli úplne iní ako namyslení farizeji. Sú pre mňa dôkazom toho, že majetok a bohatstvo nemusia človeku brániť v tom, aby nasledoval Boha. Musíme si však dávať pozor, aby sme si nezamenili uctievanie Boha za uctievanie bohatstva a majetku.