Tam priviedli k nemu hluchonemého a prosili ho, aby naň-ho vložil ruku. On ho vzal nabok od zástupu, vložil mu prsty do uší, poslinil si ich a dotkol sa mu jazyka. Potom pozdvihol oči k nebu, vzdychol a povedal mu: „Effatha,“ čo znamená: „Otvor sa!“ V tej chvíli sa mu otvorili uši a rozviazal spútaný jazyk a správne rozprával. Marek 7,32–35
Slovo Effatha, ktoré Ježiš vyslovil, spôsobilo, že nemý začal počuť a správne rozprávať. Bolo to slovo vyslovené Slovom, preto malo veľkú silu. Ježiš to mohol urobiť aj ináč, veď si nemého vzal nabok od zástupu. Lenže zvolil takýto spôsob: „Boží dotyk Božím slovom.“ A potom nemý nemohol nehovoriť o tom, čo mu Ježiš urobil. Dostal síce jasný pokyn, aby o tom nikomu nehovoril, ale čím väčšmi bol upozorňovaný, tým väčšmi ohlasoval tento zázrak. Zareagoval na Slovo tým, že použil slovo.
Aj ja mám ohlasovať evanjelium, ktoré sa najlepšie ohlasuje príkladom a životom, ale slová sú rovnako veľmi potrebné. Ak si spomeniem na nejaké udalosti či situácie z môjho života, v niektorých môžem jasne vidieť Boží zásah. Zažil som v živote nejaký Ježišov uzdravujúci dotyk? Stalo sa mi, že keď som počul alebo si prečítal slovo, začalo v mojom srdci rezonovať a zmenilo vo mne niečo k lepšiemu? Samozrejme, denne môžem zažívať slová povzbudenia, útechy či uzdravenia. Chcem sa však s tým všetkým, čo som zažil a viem, že je dobré a pochádza od Ježiša, podeliť? Alebo si chcem to, čo Boh konal, nechať pre seba? Aj pre teba dnes platí: „Otvor sa!“ Zareaguj na Slovo, ktoré sa ťa dotklo, slovami, ktoré Ježiša oslávia!
„Aké vzácne sú na vrchoch nohy blahozvestcov, ktorí hlásajú pokoj, zvestujú blaho, hlásajú záchranu.“ (Izaiáš 52,7)