Princezná z Týru, ktorú si vzal za manželku kráľ Acháb (vládol v rokoch 872 až 852 pred n. l.). V Izraeli zaviedla Baálov kult.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si: 1. Kráľov 16,29–33; 2. Kráľov 9,30–37; Zjavenie 2,20

Väčšina starozmluvných mužov a žien sa v Novej zmluve nespomína. Niektoré starozmluvné postavy však plnia dôležitú úlohu aj v Novej zmluve. Meno Izebel (Jezábel) bolo známe aj v čase, keď Ján dostal od Boha príkaz napísať list cirkvi v Tyatírach. Táto cirkev poskytla dostatočnú platformu osobe, ktorá o sebe tvrdila, že je „prorokyňou“. Je označená ako „žena Izebel“. (Zj 2,20) Svojím falošným učením zavádzala členov tyatírského zboru a podporovala nemravnosť. V Starej zmluve sa sexuálna nemravnosť často používa ako metafora uctievania falošných bohov a modiel.

Izebel mala veľký vplyv najprv ako kráľovná, potom ako kráľovná matka. Svoj vplyv využila na to, aby posilnila uctievanie Baála a Ašéry. Celkom sa jej darilo, kým prorok Eliáš v Božej moci celú situáciu nezvrátil. Aj cirkev v 1. storočí mala podobne úspešnú Izebel. A takéto Izebely môžu byť aj dnes. (A nemyslime si, že sú to vždy ženy!) Dnes Boh rovnako ako v minulosti odmieta Izebely, ktoré úmyselne zavádzajú spoluveriacich a vyvolávajú zmätok. Ján podčiarkuje posolstvo adresované Tyatíram slovami: „Všetky cirkvi spoznajú, že ja som ten, čo skúma vnútro i srdcia, a každému z vás odplatím podľa jeho skutkov.“ (Zj 2,23)

Pane, otvor oči všetkým svojim deťom, aby videli, či medzi nimi nie sú Izebely.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi