Keď kráľ Nebukadnesar zosadil Cidkiju (Cedekiáša) a deportoval ho, za miestodržiteľa Judska ustanovil Gedalju. Po niekoľkých mesiacoch ho však zavraždili.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si: 2. Kráľov 25,22; Jeremiáš 40,7–41,18

Meno Gedalja (Gedaliáš) nie je veľmi rozšírené. Zistil som, že v meste, kde žijem, existuje mládežnícky spevokol s názvom Gedalja. V židovskej komunite je toto meno oveľa známejšie. Tretí deň mesiaca tišri (september/október) sa oslavuje Tzom Gedaliah. Je to deň pôstu na pamiatku posledného judského miestodržiteľa. Gedalja spravoval zvyšok judského národa veľmi krátko. Potom Nebukadnesar zničil chrám a nad Judskom ako nezávislým politickým útvarom definitívne padla opona.

Gedalja sa snažil zachrániť, čo sa dalo. Objavili sa však skupiny Judejcov, ktorí chceli profitovať z novej situácie. Gedaljova pozícia bola veľmi vratká. Krátko po tom, ako sa ujal úradu, mu vojenský veliteľ menom Jochanán oznámil, že istý Jišmael (Izmael) pripravuje útok a chce ho zabiť. Poradil mu, aby Jišmaela odstránil. Gedalja neposlúchol túto radu, čo malo za následok jeho smrť. Možno by sa dejiny uberali iným smerom, keby bol Gedalja vzal toto varovanie vážne. Možno bol človekom, ktorý nechcel urobiť chybu a brutálne odstrániť všetkých svojich protivníkov a domnelých odporcov. Nech to bolo akokoľvek, slobodné a nezávislé Judsko už nemalo budúcnosť. A ako to zvyčajne býva, strojcom svojho nešťastia bolo samotné Judsko.

Otče na nebesiach, prosím, daj nám múdrosť, ktorú potrebujeme, aby sme vedeli správne zareagovať na výstrahy, keď ide o veci, ktoré sú namierené proti nám.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi