Posledný deň júlového stretnutia Výboru pre štúdium teológie ordinácie (TOSC) bol venovaný otázke ordinácie žien. V dvoch skupinách vypracovávali členovia výboru materiály, v ktorých uviedli biblické a ďalšie dôvody pre a proti ordinácii žien do kazateľskej služby v Cirkvi adventistov s. d.

Po tom, čo výbor TOSC počas druhého dňa trojdňového stretnutia (22. – 24. júla 2013) odsúhlasil dokument definujúci ordináciu v Cirkvi adventistov s. d., sa jeho členovia venovali problematike ordinácie žien do kazateľskej služby z rôznych uhlov pohľadu. Tí, ktorí ordináciu žien podporujú, i tí, ktorí s ňou nesúhlasia, dostali počas stretnutia k dispozícii rovnaký čas, počas ktorého mali zosumarizovať oporné body svojich názorov v Biblii a vo vyjadreniach Ellen G. Whiteovej, spoluzakladateľky CASD (viac o EGW nájdete v AdventWiki TU).

„Teraz sme v bode, kde obidve skupiny prezentovali hermeneutické otázky a princípy. Ilustrovali ich, podali všetky fakty, objavy, ktoré našli pre podporu oboch názorov,“ povedal predsedajúci výboru, riaditeľ Biblického výskumného inštitútu a hlavný podpredseda GK CASD Artur Stele. Podklady prezentujúcich boli k dispozícii „v tlačenej forme, zároveň sme si ich vypočuli. Dúfame, že behom niekoľkých dní budú k dispozícii online pre kohokoľvek, kto by chcel študovať a bádať.“ /pozn. red.: podklady by podľa vyjadrení zodpovedných predstaviteľov mali byť k dispozícii v online archíve v anglickom jazyku TU/

Ďalším krokom bude podľa Steleho zistiť, či je možné medzi dvoma odlišnými názormi na ordináciu žien nájsť nejaký spoločný menovateľ, alebo bude možné sa prikloniť na stranu jedného z nich. Ak sa to nepodarí, výbor predloží dve správy (pre a proti) a sústredí sa na vypracovanie odporúčaní, ktoré budú predložené Generálnej konferencii, aby ich prerokovala na zasadaní v roku 2015. „Zažili sme dobrého ducha, ktorý bol veľkým požehnaním. Obidve skupiny, i keď mali odlišné názory, si navzájom naozaj prejavovali rešpekt, vládla veľmi priateľská a otvorená atmosféra,“ zhodnotil stretnutie predseda výboru.

Mnohé z prezentovaných názorov sa líšia

Jedným z odborníkov, ktorí sa ku problematike vyjadrili, bol aj nedávno zvolený dekan Teologického seminára Andrews University v USA Jiří Moskala zo susednej Českej republiky. Vo svojom príhovore upozornil prítomných, že v Biblii neexistuje text, ktorý by vyzýval: „Ordinujte ženy k službe!“ Doplnil však, že zároveň neexistuje ani text, ktorý by hovoril: „Neordinujte ženy k službe!“ Svoj príspevok zhrnul vecne a predsa zrozumiteľne: „Teologická prekážka tu neexistuje. Naopak, biblická teologická analýza ukazuje takýmto univerzálnym smerom, pretože Duch Boží zotiera všetky bariéry medzi rozdielnymi skupinami ľudí v cirkvi, a dáva Jeho duchovné dary všetkým, vrátane žien, aby mohla byť dokončená misia, ku ktorej nás Boh povoláva všetkých.“

Profesor cirkevnej histórie z teologického seminára Gerard Damsteegt sa vyjadril k ordinácii žien negatívne. Uviedol príklad Wesleyho hnutia a Metodistov, ako adventistických predchodcov, cirkevných otcov a protestantských reformátorov. „Keď sa pozrieme na adventistických priekopníkov v zapojení žien do úloh misijnej služby, všimneme si, že ich úloha je podobná takej, akú vnímame u Wesleyanizmu a Metodizmu. Priekopníci silno podporovali zapojenie žien, ale s výnimkou práce vo vedení, vo funkcii starších či duchovnej služby.“

Proti ordinácii žien sa vyslovil i adventistický kazateľ Stephen Bohr. Napriek tomu, že jednou zo zakladajúcich a vedúcich osobností Cirkvi adventistov s. d. bola práve žena, Bohr použil ako príklad proti ordinácii práve Ellen G. Whiteovú: „…Boh ju oddelil ako prorokyňu, nie ako staršiu, alebo niekoho, kto by dohliadal. Povedať, že Ellen Whiteová mala právo byť staršou alebo kazateľkou preto, že bola prorokyňou, by bolo ako povedať, že pretože som starší, mám právo byť prorokom!“

Opačným smerom sa uberal podrobný sumár názorov EGW na službu žien, ktorým prispel cirkevný historik Denis Fortin. Podľa neho sa v jej spisoch neuvádza nič, čo by naznačovalo, že táto forma služby je vyhradená len pre mužov. Práve naopak, povzbudzovala zapojenie žien do všetkých foriem služby.

Do diskusie sa zapojil aj Richard Davidson, ďalší profesor Teologického seminára Adndrews Univesrity. „V modernej diskusii o tom, či majú byť ženy ordinované za kazateľky, je pre tých, ktorí podporujú, aj pre tých, ktorí sú proti ordinácii žien, základnou pasážou Genesis 1 -3.“ Davidson poukázal na úlohu Adama a Evy pri stvorení: „Podľa Genesis 1, 27 – 28, muž i žena, sú obaja požehnaní rovnako. Obaja dostávajú spoločnú vedúcu úlohu nad Božím, nie ľudským, stvorením.“

Odlišný názor na ten istý text mali aj Paul S. Ratsara, predseda Južnej Africko-Indickej Oceánskej divízie CASD a Daniel K. Bediako z Valley View University, adventistickej vzdelávacej inštitúcie v Ghane, Afrike. „Boh stvoril muža a ženu ako rovných a s rozličnými úlohami. Muži sú v cirkvi, aby viedli.“ Obaja upozornili na to, že ak by bola ordinácia žien povolená, či už globálne, alebo regionálne, vplyv cirkvi a teologická jednota by boli narušené. „Rozhodnutie ordinovať ženy za kazateľky môže byť vynesené len za hranicami Písma,“ zhodli sa.

Atmosféra bola priateľská

Napriek rozchádzajúcim sa názorom sa stretnutie nieslo podľa Steleho slov v dobrom duchu. Mnohí si pochvaľujú najmä jeho prístup k riešeniu problematických situácií spoločnou modlitbou. Predseda GK CASD, ktorý je členom výboru z povinnosti úradu, požiadal členov cirkvi, nech sa modlia za všetkých zainteresovaných, aby boli vedení Duchom Božím. Členovia výboru TOSC sa prvý raz zišli začiatkom tohto roka, znova sa stretnú v januári 2014, aby na päťdňovom stretnutí vyhodnotili prezentované príspevky a venovali sa študijnému procesu. Zároveň dostanú k dispozícii výstupy z trinástich divíznych Biblických výskumných výborov, ktoré sa problematikou zaoberajú na regionálnej úrovni.

Zdroj: ANN, AR

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi