Svojim spôsobom jedinečná konferencia sa uskutočnila 29. apríla až 4. mája v Prahe v Hoteli Diplomat. Konferencia sa zameriavala na tému Uzdravenie, pričom sa dôraz kládol na holistické poňatie zdravia podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO): „Zdravie nie je len neprítomnosť choroby. Zdravie je stav úplnej fyzickej, psychickej a sociálnej pohody človeka.” Navyše sa na konferencii hovorilo i o duchovnom rozmere a vplyve spirituality na zdravie. Pohľad vedy i viery sa v príspevkoch hlavných rečníkov často prelínali. Tieto dve oblasti vôbec nemusia byť v protiklade, práve naopak, keď sú správne a citlivo poňaté, môžu sa stať vynikajúcim nástrojom pri pomoci ľudom v ich chorobách tela i trápeniach „duše”.

Jej hlavnými organizátormi boli tri divízie Cirkvi adventistov siedmeho dňa: Inter-European Division, Euro-Asia Division, Trans-European Division a Oddelenie zdravia CASD v spolupráci so spoločnosťou Maranatha o.s.

I keď oficiálny názov konferencie European Health Conference naznačoval jej Európsky rozsah, podľa zastúpenia prednášateľov na nej, by sa mohla nazvať i svetovou. Stretli sa tu špičkoví odborníci z Nemecka, Česka, Maďarska, Švajčiarska, Portugalska, Španielska, Ruska i USA a iných krajín.

Za Česko-Slovenskú úniu CASD všetkých privítal jej predseda Mikuláš Pavlík a vedúci oddelenia zdravia Bohumil Kern. Účastníkom sa potom prihovoril predseda Transeurópskej divízie Bertil Wiklander, vedúci oddelenia zdravia pri Generálnej konferencii Allan R. Handysides a Viriato Ferreira, vedúci oddelenia zdravia pri Inter-Európskej divízii. V stredu večer prítomných oslovil tiež Bruno Vertallier, predseda Inter-Európskej divízie a od štvrtka večera do piatka sa konferencie zúčastnil a svojimi príhovormi všetkých povzbudil aj predseda Generálnej konferencie CASD Ted Wilson.

Konferenciu nahrávali a prostredníctvom internetu zabezpečovali priamy prenos väčšiny prednášok dve televízie: česká HopeTV a švédska LifestyleTV.

Uzdravenie musí byť komplexné

Allan R. Handysides, MBChB, FRCPC, FRCSC, FACOG (špecialista na pediatriu, pôrodníctvo a gynekológiu, člen Kráľovskej akadémie lekárov a chirurgov Kanady) v prezentácii „Sú uzdravenie a liečba to isté?” výstižným príkladom zo svojej bohatej praxe priblížil dôležitosť komplexného pohľadu na zdravie a uzdravenie človeka. Hovoril o žene s nepríjemným ochorením, ktoré jej strpčovalo život nielen po stránke fyzickej, ale dotýkalo sa i jej vzťahu s manželom, s okolím i vzťahu k sebe samej. Prežívala pocity hanby a sociálnej izolácie. Po fyzickom vyriešení tohto problému však nebolo ešte uzdravenie úplné, to muselo pokračovať aj v úrovni vzťahu so svojim manželom, s okolím a hlavne potrebovala prežiť aj uzdravenie vnímania seba samej, pocitov hanby a vnútorných zranení… Pri skutočnej komplexnej zdravotnej starostlivosti o pacienta je nesmierne dôležité nevnímať človeka iba po fyzickej stránke, ale brať do úvahy aj všetky jeho pocity, emócie, vzťahy…, ktoré tiež veľmi ovplyvňujú ochorenie a uzdravenie.

Vpodobnom duchu bola i prednáška „Emócie a uzdravenie“, ktorú prezentoval Bernard Davy, MD, MPH, ktorý je v súčasnosti lekárskym riaditeľom v sanatóriu Lake Geneva Sanitarium vo Švajčiarsku – inštitúcii špecializujúcej sa na rehabilitáciu (srdcovo-cievne ochorenia, ortopédia, neurológia, interná medicína, onkológia) a psychiatriu. Zdôrazňoval, že (negatívne) emócie môžu byť dokonca aj bez iných rizikových faktorov príčinou infarktu. Často sú za príčinami ochorení ukryté negatívne zážitky z detstva, pričom niekedy sa môže jedna emócia skrývať za inou, preto je dôležité identifikovať tú hlbšiu.

Gary L. Hopkins, MD, DrPH vo svojej prezentácii „Mládež – rebeli alebo hľadači uzdravenia?” upriamil pozornosť na deti a dospievajúcich. Spomenul jeden svoj príbeh, keď jednoduché slová povzbudenia adresované mladému študentovi, ktorého práve vyhodili zo školy, zmenili jeho úmysel vziať si život. Všímať si mladých ľudí, venovať im čas, prejaviť dôveru je nesmierne dôležité. Či už to je v rodinách, v škole, v nemocnici i v kresťanských spoločenstvách, o ktorých tiež Dr. Hopkins hovoril. Rebelstvo nemusí byť vždy iba negatívne, skrýva v sebe pozitívny potenciál, je to energia pre zmenu, pre zlepšenie – inováciu, pre pokrok… Dôležité je túto energiu nepotlačiť, ale správne usmerniť.
Upozornil na dnešné problémy mladých ľudí (drogy, predčasný sex, násilie, TV a počítače…), napr. v niektorých krajinách strávia 8 až 18 ročné deti priemerne 10 hodín denne pred médiami (TV, mobil, PC…).
Pri komunikácii s dospievajúcimi je namiesto štýlu „Budem hovoriť k vám” lepšie komunikovať štýlom „Budem hovoriť s vami”… Deťom s ADHD najviac pomohlo, keď bol niekto, kto v nich napriek problémom veril (rodič, učiteľ, vychovávateľ…).
Dr. Hopkins má rozsiahle skúsenosti v oblasti medzinárodného výskumu. Robil štúdie o rizikovom správaní adolescentov na Filipínach, v Peru, v oblasti Karibiku, Rumunsku, Ukrajine a Južnej Afrike. Venuje sa štúdii vplyvu internetu na život rodín v severozápadnom Pacifiku a výskumu ako drogy ovplyvňujú životy mladých ľudí v severnom Idaho s dôrazom na užívanie metamfetamínu. Výsledky svojich výskumov predstavil približne v 65 krajinách, kde spolupracuje s komunitami a vládnymi organizáciami pri tvorbe efektívnych programov prevencie rizikového správania medzi dospievajúcimi. Napísal štyri knihy, v ktorých oslovuje mladých ľudí.

Autorom článku je Jaromír Novota, komunikátor Občianskeho združenia

a koordinátor klubov zdravia.

[nggallery id=16]

foto: autor, Pavel Smolka

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi