Na pôde zborov a skupín SZ CASD platia pre rečníkov za kazateľnicou tieto pravidlá:

Účel bohoslužieb a zhromaždení

Účelom bohoslužieb a zborových zhromaždení je oslavovať Boha za jeho stvoriteľské činy a všetko požehnanie, ktoré plynie zo spasenia; chápať jeho slovo, učenie a zámery; vytvárať spoločenstvo postavené na viere a láske; svedčiť o vlastnej viere v zmierujúcu obeť Pána Ježiša na kríži, učiť sa, ako naplniť poverenie evanjelia, že máme získavať učeníkov po celom svete (Mat 28,19.20). (Cirkevný poriadok, vydanie rok 2016,  str. 107)

Kazateľnica nie je miestom na prezentovanie vlastných názorov

Žiaden kazateľ, starší zboru alebo iná osoba nemajú právo urobiť z kazateľnice verejné miesto na obhajovanie sporných názorov na body viery alebo organizačné otázky. (Cirkevný poriadok, vydanie rok 2016,  str. 109)

Neoprávnení rečníci v našich zboroch

Nikomu nesmie byť dovolené prehovárať k akémukoľvek zhromaždeniu, ak nebol pozvaný zborom v súlade so smernicami stanovenými združením. Je prirodzené, že môžu nastať okolnosti, keď naše zhromaždenie oslovia vládni úradníci alebo občianski predstavitelia, ale nikto neoprávnený nemá právo oslovovať členov z kazateľnice. (Cirkevný poriadok, vydanie rok 2016,  str. 30)

Za žiadnych okolností nemá kazateľ, starší zboru alebo iný činovník zboru vyzvať neznáme alebo neoprávnené osoby, aby viedli bohoslužby. Osobám, ktoré boli prepustené z kazateľského úradu, ktoré boli vylúčené zo zborového spoločenstva, alebo nemajú poverenie cirkvi, nemožno umožniť, aby hovorili z kazateľnice k zhromaždeniu. Každý, kto je hoden dôvery našich zborov, sa musí preukázať riadnym písomným poverením kázať. Môžu nastať okolnosti, keď je vhodné, aby naše zhromaždenie oslovili vládni činitelia alebo iné úradné osoby. Nikto iný nemá za kazateľnicu prístup, ak nezískal povolenie od združenia. Povinnosťou každého staršieho zboru, kazateľa a predsedu združenia je dohliadať, aby sa táto zásada dodržiavala. (Cirkevný poriadok, vydanie rok 2016,  str. 111)

Kazatelia s čestným poverením

Kazatelia s čestným poverením, teda dôchodcovia, sú obyčajnými členmi toho zboru, ktorý je blízko ich bydliska. Ich postavenie vo zbore je rovnaké ako ktoréhokoľvek iného člena, s tým rozdielom, že môžu byť poverení predsedom združenia, aby vykonali krst, oddávali novomanželov, vysväcovali starších zborov atď., najmä, keď miestny kazateľ nemá oprávnenie také úkony vykonávať. Vo svojom zbore môžu byť zvolení do ktoréhokoľvek úradu.  (Príručka pre kazateľov, str. 68)

 Konkrétne ustanovenia pre zbory a skupiny Slovenského združenia CASD

Na základe hore citovaných rád sa naplnenie uvedených princípov na zboroch a skupinách SZ CASD bude realizovať nasledovne:

  1. Rozpis kázaní pre svoje zbory a skupiny je v plnej kompetencii povereného kazateľa.
  2. Laických kazateľov zboru schvaľuje na návrh zborového výboru členské zhromaždenie.
  3. S ohľadom k webovej databáze činovníkov zborov v Cirkevnom informačnom systéme (CIS) meníme formu písomného poverenia z papierových preukazov na zoznam laických kazateľov s poverením v cirkevnej databáze CIS. Tento zoznam spravuje združenie a majú k nemu prístup všetci kazatelia. V prípade potreby možnosť vydávania papierového preukazu naďalej zostáva.
  4. Nie je možné, aby zbor prostým hlasovaním účastníkov tej-ktorej bohoslužby priamo na mieste rozhodol o tom, že sa za kazateľnicu postaví ktokoľvek, kto nenapĺňa štandardy tu uvedené.
  5. Nie je možné, aby starší alebo vedúci zboru či iný zborový funkcionár bez súhlasu povereného kazateľa udelil slovo komukoľvek, kto by aj poverenie mal, no pre iný región.
  6. Nie je možné, aby sa namiesto kázania premietalo akékoľvek kázanie či prednáška zo záznamu či priamym prenosom bez súhlasu povereného kazateľa.
  7. Výnimkou ohľadne bodu č. 5. a 6. sú administrátori SZ CASD či ČSÚ CASD, príslušný oblastný (okrskový) kazateľ, vedúci oddelení a inštitúcií SZ CASD či ČSÚ CASD.
  8. Kazatelia jednotlivých zborov môžu kázať v regióne iného povereného kazateľa iba po ich vzájomnej dohode a so súhlasom predsedu SZ CASD.
  9. Kazatelia jednotlivých zborov môžu kázať na území iného združenia iba po vzájomnej dohode s povereným miestnym kazateľom a so súhlasom oboch predsedov dotknutých združení, teda domáceho aj hosťujúceho.
  10. Kazatelia s čestným poverením, teda dôchodcovia, môžu kázať vo svojom domácom zbore či v rajóne iného povereného kazateľa iba so súhlasom predsedu združenia, nestačí súhlas príslušného povereného kazateľa.

Schválené Výborom SZ 5.12.2021 ONLINE. V platnosti od 5.12.2021 do odvolania

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi