Generálna konferencia Cirkvi adventistov s. d. na svojom budúcoročnom zasadnutí rozhodne, či budú môcť jednotlivé divízie na svojom území umožňovať ordináciu žien do kazateľskej služby. Požiadali ju o to delegáti výročného výboru vedenia cirkvi, ktorí sa počas októbra venovali aj tejto otázke.
Výsledkom štúdia sú tri názory
Otázka ordinácie žien sa už v histórii cirkvi adventistov riešila viackrát. Prvý raz ju prerokovávala GK v roku 1990, následne aj o päť rokov neskôr na zasadaní v roku 1995. Po poslednom zasadaní GK sa jej venoval špeciálny študijný výbor pre ordináciu žien (TOSC – viac správ o študijnom výbore nájdete TU), ktorý viedol riaditeľ Biblického bádateľského inštitútu (BRI) Artur Stele. Študijný výbor zasadal celkovo štyrikrát, zastúpení v ňom boli akademici, cirkevní administrátori, kazatelia, laici, ženy i muži. Hoci podľa pôvodného zámeru mal TOSC odovzdať vedeniu návrh riešenia otázky ordinácie žien, po precíznom štúdiu a modlitbách vznikli tri názorové prúdy, z ktorých každý vypracoval stanovisko s návrhom riešenia. O týchto troch stanoviskách následne hovorili aj delegáti výročného výboru vedenia cirkvi 14. októbra 2014 v Silver Spring v americkom štáte Maryland.
Prvý z postojov predstavil delegátom Clinton Wahlen z vedenia inštitútu BRI. Tento postoj sa prikláňa k ordinácii, ktorá je vyhradená len pre mužov. Druhý postoj, prezentovaný profesorom Walla Walla University Carlom Cosaertom, sa ordinácii žien nebráni. Zároveň by však podľa neho rozhodnutie o ordinácii žien nemalo narušiť jednotu svetovej cirkvi. Nichollas Miller, profesor Teologického seminára CASD, predstavil prítomným tretí postoj, ktorý delegátov oslovil najviac a ktorý následne odporučili zasadaniu GK na schválenie.
Vedenie podporuje rozhodnutie, ktoré umožní napredovanie a rast
Delegáti výboru vedenia cirkvi sa priklonili k návrhu, ktorý odporúča umožniť každej divízii osobitne rozhodnúť o tom, či podporí ordináciu žien na svojom území. Návrh zohľadňuje tým pádom aj rôznorodé postoje, ktoré sú v rámci cirkvi vo vzťahu k tejto otázke prezentované. Zatiaľ, čo v niektorých divíziách už sa pre ordináciu jednotlivé únie rozhodli, v iných divíziách ženy ako vysvätené kazateľky kategoricky odmietajú. Každý z názorových prúdov sa pritom opiera o konkrétne biblické texty, prípadne i spisy Ellen G. Whiteovej. Táto rozmanitosť názorov sa prejavila aj na zasadaniach študijného výboru TOSC (čítajte viac TU).
Mnohí delegáti s podporou tohto návrhu zároveň vyjadrili aj nádej, že takéto rozhodnutie umožní cirkvi viac sa sústrediť na misiu šírenia Ježišovho skorého príchodu. Svoj postoj zhrnuli delegáti v trojstranovom vyhlásení pre zasadanie GK, ktoré bolo prijaté v anonymnom hlasovaní s podporou 243 hlasov, proti nemu sa vyjadrilo 44 delegátov, traja sa hlasovania zdržali. „Chcem vám poďakovať za milostivého ducha, s ktorým ste participovali na tomto stretnutí,“ povedal Ted N. C Wilson, predseda GK CASD po zverejnení výsledkov hlasovania. „Dúfame, že podobne to prebehne aj na zasadaní Generálnej konferencie.
zdroje: AR, ANN, archív CASD/casd.sk; foto: ANN/Viviene Martinelli, Ansel Oliver
K téme si prečítajte aj:
V USA budú vysväcovať ženy za kazateľky (2. 8. 2012)
Konalo sa prvé stretnutie o ordinácii žien (13. 2. 2013)
Výbor pre teológiu ordinácie skončil 2. zasadanie (1. 8. 2013)
Výbor TOSC: názory na ordináciu žien sa líšia (7. 8. 2013)