Milé sestry a bratia už viete, že minulý rok sme začali organizovať nielen duchovné, ale aj pohybovo-duchovné aktivity. Ich cieľom je osloviť širšiu skupinu mladých ľudí. Tento rok sme opäť usporiadali obľúbenú akciu „Mládež na horách“ v rakúskych Alpách. Do spolupráce sme prizvali aj klub Pathfinder, za čo som nesmierne vďačný. Napriek tomu, že som sa tento rok kvôli zápalu pľúc nemohol zúčastniť, všetko som sledoval a prežíval na diaľku – vrátane sobotného kázania, ktoré som napísal a ktoré predniesol predseda Klubu Pathfinderov (KPP).
Štart do nového roka na svahoch
Do akcie sa tento rok zapojilo 29 účastníkov zo Slovenska, vrátane dvoch organizátorov z KPP. Vo štvrtok 30. januára sme vyrazili skoro ráno z Bratislavy, aby sme už o 9:00 stáli na svahu vo Flachau. Po celodennom lyžovaní nasledovali nákupy potravín a presun na ubytovanie. Prvý večer sme mali voľný – dlhá cesta a skorý budíček si vypýtali svoju daň.
Valdenskí: minulosť a prítomnosť
V piatok nás privítal Zillertal a ďalšia dávka lyžiarskej eufórie. Po návrate na ubytovanie sme pokračovali v téme Valdenských, ktorú sme začali minulý rok. Tentokrát sme sa zamerali na ich súčasnosť – ich aktivity, výzvy a stav v dnešnom svete.
Valdenskí dnes:
Valdenskí, uznaní ako cirkev Chiesa Valdese, sú aktívni najmä v Taliansku a spolupracujú s metodistami. Svoju misiu napĺňajú v rôznych oblastiach:
- Sociálna pomoc – prevádzka škôl, domovov dôchodcov, sirotčincov a boj proti domácemu násiliu.
- Pomoc utečencom – poskytovanie ubytovania, vzdelania a právnej pomoci.
- Ekológia – presadzovanie udržateľnosti a ochrany prírody.
- Vzdelanie a kultúra – vydávanie literatúry, prevádzka teologickej školy a organizácia workshopov.
- Medzicirkevný dialóg – podpora náboženskej slobody a spolupráca s inými cirkvami.
- Médiá – vlastné vydavateľstvo a kresťanské rádio.
Laodicea a riešenie duchovnej „vlažnosti“
Sobotňajší program patril hlbšiemu zamysleniu. V dopoludňajších hodinách prebehla skupinová diskusia nad textom Zj 3,14-22, po ktorej nasledovalo kázanie na tému „Laodicea“.
Často chápaná ako symbol vlažnosti v zbožnosti, Laodicea v skutočnosti predstavuje duchovnú pýchu a sebestačnosť – stav bez Krista. Riešenie ponúkané Ježišom je trefné a obrazné:
- Zlato prepálené ohňom – viera preverená skúškami.
- Biele rúcho – Kristova spravodlivosť, ktorá prikrýva naše nedostatky.
- Masť na oči – Duch Svätý, ktorý otvára náš duchovný zrak.
Záver kázania poukázal na to, že vzťah viery s Kristom je jediným riešením duchovnej vlažnosti – nie horlivosť či výkon.
Pohyb, spoločenstvo a pastorácia
Sobota poobede patrila zdravotnej prechádzke v prírode, ktorá poskytla priestor na hlboké rozhovory. V nedeľu sme zakončili akciu lyžovačkou v Kitzbüheli a večer dorazili spokojní a plní dojmov späť do Bratislavy.
Prečo má takáto aktivita zmysel?
- Oslovenie novej mládeže – mnohí sa pridajú práve cez neformálne akcie.
- Pastorácia v neformálnom prostredí – pri rozhovoroch počas ciest, na svahu či prechádzkach sa otvárajú témy, ktoré by v tradičnom prostredí neprišli na rad.
- Zdravotný benefit – pohyb je kľúčový nielen pre telo, ale aj pre ducha.
Som nesmierne vďačný za to, že Boh chránil každého z nás a že táto akcia priniesla duchovné aj fyzické obohatenie. Verím, že takýto formát má veľký zmysel a teším sa na ďalšie príležitosti! 🙌
Marek Majtán-Černák, vedúci Oddelenia mládeže Slovenského združenia CASD