Je poobede, 29. júna 2013. Tomas Olivera z amerického Peekskill v USA má na sebe oblečený tmavomodrý plášť. Pomaly zostupuje do obrovského bazéna rozloženého na zimnom štadióne Nassau Veterans Memorial Coliseum. Uvedomuje si jednu vec: prišla chvíľa, kedy bude konečne pokrstený. Rýchlou súhrou okolností sa situácia vyvinula tak, že kazateľom, ktorý ho ponorí pod vodu, bude predseda Generálnej konferencie (GK) Cirkvi adventistov s. d. Ted N. C. Wilson. Kazateľ len pred chvíľou ukončil kázanie o tom, akú úlohu zohrá náboženské hnutie v poslednej dobe.

Tomas Olivera bol prvým, koho 29. júna 2013 pokrstil predseda GK Ted Wilson v New Yorku. Počas uplynulých týždňov navštevoval Wilsonove prednášky Zjavenie nádeje, ktoré boli súčasťou misijného projektu pre mesto New York - NY13.

Na Tomasovej tvári sa zračil úsmev rovnako, ako na tvári Johna MacKneila, ktorý počas štyroch týždňov navštevoval Wilsonove prednášky „Zjavenie nádeje“, prednesené v Manhattanskom zbore Cirkvi adventistov s. d. na Západnej 11. ulici v New Yorku. Aj jeho pokrstil kazateľ Wilson. „Je to inšpirujúce, byť pokrstený týmto mužom Božím,“ povedal MacKneil stojac pri Wilsonovi. „Chcel som byť pokrstený, potreboval som byť pokrstený. Cítim sa dobre a cítim sa byť inšpirovaný.“ Inšpirácia bola totiž dôležitou témou spoločnej pobožnosti združení Greater New York a Northeastern Conference. Podľa ich predstaviteľov bola pre nich takáto spojená oslava Pána prvou svojho druhu. Adventisti sa zišli z celého regiónu, spolu s predstaviteľmi GK a Severoamerickej divízie, rovnako ako s ďalšími veriacimi z väčších vzdialeností, aby sa zúčastnili mestského evanjelizačného projektu NY13 a privítali stovky nových spoluveriacich. Podľa slov evanjelistu Marka Finleyho ich bolo toho rána pokrstených na štadióne vyše 150, mnohí ďalší sa k nim pridali v okolitých miestnych zboroch. Podľa odhadov sa počas evanjelizačného projektu NY13 do toho rána pokrstilo približne 2000 ľudí. Súčasťou niekoľkomesačného projektu bolo viac, než 400 evanjelizačných podujatí.

Predseda Juhoamerickej divízie Erton Köhler spolu s manželkou Adriene počas ranných chvál radostne spievali. Pridali sa tak ku svojim krajanom – brazílskemu kvartetu Arantos Rei (Kráľovskí posli). Na pobožnosti sa zúčastnili aj viacerí verejní činitelia, ktorí vyjadrili pozitívny dopad adventistov na miestne komunity. Najväčšie docenenie vyslovil Bill De Blasio, predseda mestskej rady: „Reprezentujem 8,4 mil. Newyorčanov,“ začal svoj príhovor, „a prichádzam, aby som priniesol pozdravy a poďakovanie za prácu, ktorú adventisti vykonávajú v komunite. Bol som dojatý prácou vašich mladých ľudí po tom, čo na New York udrel hurikán Sandy. Každý deň odvádza Cirkev adventistov s. d. pre New York dobrú prácu.“ Ďalej vo svojom príhovore pozdvihol prínos adventistov v oblasti zdravotnej osvety a adventistických škôl, ktoré zabezpečujú „jeden z najlepších vzdelávacích systémov sveta.“ Svoj príhovor ukončil slovami: „Každý deň z nás robia (adventisti, pozn. autora) lepšie a silnejšie mesto. Nech vás Boh požehná.“ Za politikov sa následne pomodlil Mark Finley.

Dobrovoľníci dvanástich z trinástich svetových divízií Cirkvi adventistov s. d., ktorý sa projektu NY13 zúčastnili.

Spoločnej bohoslužby dvoch združení sa zúčastnilo približne 12 000 veriacich.

Počas doobedňajšieho príhovoru kazateľ Wilson zdôraznil, že záverečnou pobožnosťou sa projekt evanjelizácie a služby nekončí: „NY13 bude pokračovať, až kým nepríde Ježiš.“ Hovoriac o malej knihe, ktorá je sladká na jazyku, ale horká v žalúdku (Zjavenie 10, 8.9), prirovnal Wilson sklamanie prvých učeníkov s ranými Mileristami. Učeníci očakávali, že Ježiš ustanoví svoje kráľovstvo počas pobytu na zemi, ale namiesto toho bol ukrižovaný, pochovaný a potom vzkriesený. Mileristi 40. rokov 19. storočia, z ktorých sa neskôr vyvinuli aj adventisti s. d. verili, že proroctvo 2300 dní z Daniela 8. kapitoly, poukazovalo na druhý Ježišov druhý príchod v októbri roku 1844. Učeníci sa po prvotnom sklamaní rozbehli počas prvého storočia na všetky strany, a ako čítame v Skutkoch 17, 6, „prevracali celý svet.“ Podobne aj adventisti s. d., povedal Wilson, duchovní potomkovia Mileristov, vybehli do sveta a roznášali trojanielske posolstvo i nádej, že Ježiš príde skoro. „Toto nie je ďalšia cirkev,“ povedal kazateľ Wilson, „Cirkev adventistov siedmeho dňa je Božie hnutie.“ Následne spomenul prítomnosť cirkvi vo viac ako 200 krajinách sveta a vyslovil uznanie jej mediálnemu pôsobeniu: AWR má významný dopad po celom svete.“ Pochválil aj cirkevný Hope Channel a americkú podpornú televíznu službu 3ABN za ich spoluprácu na mediálnom pôsobení. Na záver ešte raz pripomenul, že práca v meste a okolí sa nekončí: „Prišli sme do New Yorku, aby sme zdôraznili misiu v mestách. Toto tu dnes v New Yorku nie je kulminácia, práca pokračuje.“

Vo chvíľach čakania na krst Tomasa Olivera sa Wilson zdôveril redaktorom periodika Adventist Review so svojimi pocitmi z uplynulých týždňov. Povedal, že jeho prednášky v Greenwich Village boli „úžasným zážitkom. Poslucháči s nami boli ceú dobu.“ Svätý krst bol pre mnohých prítomných veľmi emotívnym zážitkom. Duane Cady, dočasný riaditeľ vysokej školy Atlantic Union College sa len ťažko bránil dojatiu. „Je to úžasné. Posúvame sa ďalej a ja som plný šťastia a vzrušenia,“ povedal. Keď krsty pokračovali a poobedie hudby a svedectva pokročilo, prítomná radosť napovedala, že ešte nejakú chvíľu vydrží.

zdroj, foto: TED, AR, ANN

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi