Na októbrovom výročnom stretnutí delegátov Generálnej konferencie v americkom Silver Spring, Maryland boli odprezentované výsledky prieskumu, ktorý sa v radoch adventistov realizoval v posledných rokoch. Výsledky prieskumu neodhalili len to, že prevažná časť členov patrí k mladšej generácii, ale napríklad i to, aký majú vzťah k úlohám sobotnej školy. Dôvodom nielen na zamyslenie sú výsledky týkajúce sa členov, ktorí sa rozhodli cirkev opustiť.

Niekoľkoročný prieskum prezentoval na stretnutí David Trim, riaditeľ cirkevnej Kancelárie pre archiváciu, štatistiky a prieskum. Jeho oddelenie sa začalo problematike venovať dva a pol roka dozadu. Celý prieskum využíval päť samostatných projektov. Vychádzal zo 41 000 rozhovorov/ dotazníkov po celom svete, zapojil 4 260 kazateľov, takmer 26 000 členov cirkvi, 1 200 vysokoškolských študentov a čerstvých absolventov i 900 bývalých adventistov. Výskumné tímy z adventistických univerzít z viacerých kontinentov sa zapojili do tohto zatiaľ bezprecedentného výskumu. „Čo sa týka obidvoch – šírky aj hĺbky prieskumu,“ povedal Trim, „toto je najlepšia vzorka, ktorú sme kedy vo svetovej cirkvi mali.“ Skôr, než predstavil výsledky stovkám cirkevných administrátorov, upozornil ich, aby sa vyhli urýchleným záverom: „Dáta sú tým, čím sú. Čo však znamenajú, to je ďalšia vec.“

Sme mladší, než by sme si mysleli

Svojim spôsobom prekvapili aj všeobecné údaje, týkajúce sa členov cirkvi. Zatiaľ, čo dlhodobé odhady hovorili o zložení členstva 65% ku 35% v prospech žien, prieskum ukázal, že CASD tvorí 57% žien a 43% mužov.

(pre zväčšenie kliknite na obrázok)

Výsledky ukázali i to, že cirkev je mladá. Až 54% celosvetového členstva sú ľudia vo veku 16 – 40 rokov. Trim tvrdí, že to predstavuje dve nevýhody. Jednak vzniká riziko, že mladí ľudia budú príliš skoro povolaní do služby vo vedúcich pozíciách bez potrebných skúseností. Zároveň, podľa Trima, predstavuje potom taká situácia výzvu pre starších vodcov, naučiť sa chápať a pracovať efektívne s mladšou generáciou. Čo však vníma Trim subjektívne ako nevýhodu, môže predstavovať naopak výhodu: mladší veriaci vo vedúcich pozíciách môžu zmenšiť priepasť medzi skúsenosťami a súčasnou realitou. Ich spolupráca so staršími kolegami im zároveň spoločne môže pomôcť pochopiť širšie spektrum členstva a vystrojiť ich vzájomne vedomosťami i skúsenosťami.

Len 10% členov cirkvi po celom svete sú starší, než 60 rokov. Najviac starnúcich adventistov žije v Európe, Severnej Amerike a Japonsku. V kontraste im stoja Latinská Amerika a Afrika, kde je podľa portálu ANN cirkev extrémne mladá.

Sobota, každodenné pobožnosti a sobotná škola

Tri štvrtiny adventistov sú silno presvedčení a prijímajú prorockú službu spoluzakladateľky CASD Ellen Gould Whiteovej. Viac ako 92% percent adventistov verí, že sobota je skutočne sviatočným siedmym dňom. Každodenné pobožnosti praktikuje len jedna z troch adventistických rodín.

Význam sobotnej škole však pripisuje veľká časť veriacich. 53% z opýtaných odpovedalo, že pravidelný sprievodca ku štúdiu Biblie (Úlohy sobotnej školy) im veľmi pomohol pri rozvoji ich duchovného života. Úlohy SŠ sú menej populárne u veriacich v Severnej Amerike, častiach Európy a okolo Austrálie. „Ako niekto, kto je z Austrálie aj Európy a je ženatý s Američankou, prijímam vinu za všetky tieto veci. V Amerike, Austrálii a Európe sme veľmi cynickí ľudia,“ zažartoval si Trim počas prezentácie. Pri otázke, kto je k veriacim priateľský, má o nich záujem a vplýva na ich duchovný život, to boli práve učitelia sobotnej školy, ktorí v týchto ohľadoch predbehli kazateľovstarších zborov.

(pre zväčšenie kliknite na obrázok)

Dôvodom nielen na zamyslenie, ale aj konkrétne kroky, je zistenie, že väčšinu bývalých adventistov nikto po ich odchode z cirkvi nekontaktoval. Len 9% z nich bolo kontaktovaných zborovými kazateľmi po tom, čo prestali navštevovať zhromaždenie. Častejšie ich oslovili starší a členovia zborov. Štyria z desiatich adventistov opustili cirkev bez toho, aby ich niekto potom kontaktoval.

Od roku 2000 do roku 2012 sa ku cirkvi pridalo 13,6 mil. členov, väčšina z nich krstom. V tejto dobe však zároveň cirkev opustilo 5,9 mil. členov.

Poslanie cirkvi a jej budúcnosť

(pre zväčšenie kliknite na obrázok)

Priemerne 90% respondentov rozhodne súhlasí s tým, že Cirkev adventistov siedmeho dňa je Božou skutočnou cirkvou posledných dní so správou pripraviť zem na druhý Kristov príchod. Pri otázke, či si myslia, že koniec sveta nastane v priebehu nasledujúcich 20 rokov, len 22% opýtaných rozhodne súhlasilo, 45% rozhodne nesúhlasilo. „Nejde o to, že by ľudia neverili v Kristov 2. príchod, ale zdá sa, že prevláda istá forma skepticizmu ohľadom toho, že to bude skoro,“ doplnil štatistické údaje Trim.

Podľa prieskumu je sekularizácia globálnym problémom a netýka sa len vybraných častí sveta. Skracovaním vzdialeností modernými technológiami sa približuje tento problém aj k tým, ktorých sa v minulosti netýkal.

Na základe prezentácie zhodnotil viceprezident Cirkvi adventistov s. d. Benjamin Schoun, že výzvy sú skutočne pred nami. „Máme sa toho veľa čo učiť a pravdepodobne potrebujeme zapracovať tieto výsledky do nášho strategického plánovania, pretože v niektorých ohľadoch sa jedná o veľmi znepokojujúci obraz, aj keď máme i svoje silné stránky.“

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi