Nedeľné ráno prvého apríla nás pri vjazde do Banskej Bystrice uvítalo pre tento deň príznačným počasím – slnečné lúče vychádzajúceho slnka sa miešali s jemným snežením. Aprílové počasie, ako sa patrí. Našim cieľom bol druhý banskobystrický zbor Cirkvi adventistov siedmeho dňa (CASD) na Kollárovej ulici. Stretnúť sme sa mali s komunikátormi a webmastrami zborov z celého Slovenska na spoločnom školení.

Oliver Popovič, tajomník SZ CASD a vedúci odd. komunikácií hovorí o etike tých, ktorí so "slovom" narábajú.

Vystupujeme z auta, vyberáme brašne s notebookmi – neodmysliteľnou výbavou pre školenie. Dvere modlitebne už sú otvorené, vítajú nás prítomní bratia. Sadáme do lavíc, a očakávame prvého rečníka. Stretnutie otvára Oliver Popovič, vedúci oddelenia komunikácií SZ CASD. Začína zamyslením z Božieho slova, ktoré so spoločnou modlitbou tvorí ideálny začiatok dňa s Pánom Bohom. „Napísané je.“ Za biblickými slovami sa ukrýva symbolicky i úloha a zodpovednosť ľudí, ktorí so „slovom“ pracujú. Váha slova je veľká, a preto s ním je potrebné zodpovedne zaobchádzať.

Keď br. Popovič začína svoj príhovor, v laviciach sedí 14 komunikátorov a webmastrov z rôznych kútov Slovenska. Prednáška vychádza z dokumentu o mediálnej stratégii, ktorý bol výborom Československej únie (ČSÚ) CASD prijatý 25. marca 2001 v Bratislave. Správne fungovanie komunikácie cirkvi je potrebné na viacerých úrovniach – jednak vo vnútri cirkvi a zároveň s okolitým svetom.

Tomáš Kábrt zodpovedá za odd. komunikácií v rámci ČSÚ CASD.

Cirkev by členov i nečlenov mala o svojich zámeroch informovať včas, pravdivo, otvorene a aktívne. Veľkú úlohu pri informovaní zohráva aj etika jednotlivca. Tento totiž, obzvlášť vo funkcii komunikátora alebo webmastra, na seba preberá veľkú zodpovednosť, pretože oficiálne reprezentuje názory cirkvi. Preto je potrebné zachovávať si objektívny postoj k veciam a skutočnostiam a nepliesť si ho s osobnými názormi a postojmi. Pri komunikácii s médiami, alebo pri zverejňovaní informácií na cirkevných weboch je potrebné pracovať s informáciami z overených zdrojov, majú byť pravdivé, jednoznačné a v súlade s oficiálnymi postojmi cirkvi. Od etiky jednotlivca závisí zodpovedný prístup ku informovaniu členov i okolitého sveta.

Ďalším rečníkom bol br. Tomáš Kábrt, ktorý vedie oddelenie komunikácií v rámci ČSÚ. Hovoril o zmenách, ktorými médiá v posledných rokoch prechádzajú. Menia sa i návyky ich konzumentov.

Od januára 2012 začal pre odd. komunikácií SZ pracovať aj Martin Majer.

V dnešnej dobe záplavy údajov je oveľa zložitejšie vyhľadávať informácie, preto prijímateľ očakáva, že si ho informácia nájde sama. Tomu by mala byť prispôsobená aj práca komunikátorov a webmastrov. Pri informovaní je potrebné aktívne vyhľadávať nové komunikačné kanály – rôzne internetové fóra, informačné a komunitné portály a podobne. Veľkú úlohu zohrávajú aj sociálne siete, ktoré sú už niekoľko rokov na vzostupe.

Ako ďalšieho uviedol a predstavil br. Popovič nového pracovníka odd. komunikácií SZ – Martina Majera. Tento v nasledujúcom vstupe oboznámil prítomných s funkciami a možnosťami nového cirkevného webu, ktorý bol počas marca spustený. Nadviazal tak na dlhoročnú prácu nášho brata Branislava Patráša, ktorý dovtedy cirkevný web spravoval. Za jeho službu mu patrí vďaka vedenia cirkvi, ako aj členov CASD na Slovensku. V príhovore br. Majer taktiež zdôraznil význam komunikácie s lokálnymi médiami pri príprave prednášok, koncertov a iných podujatí. Zároveň je dôležité informovať i oddelenie komunikácií, ktoré môže akciu propagovať na vlastnom webe, alebo kontaktovať médiá, ak je to potrebné.

Br. Dušan Bielik hovorí o pripravených stránkach, ktoré sú zborom k dispozícii pre používanie.

Posledným prednášajúcim bol br. Dušan Bielik, ktorý hovoril o využívaní webových stránok v rámci cirkvi i zborov. Pre zbory, ktoré nedisponovali vlastnou webovou stránkou boli vytvorené hotové stránky v redakčnom systéme wordpress, ktorý umožňuje nenáročnú a praktickú správu webov. Tieto stránky by mali obsahovať aspoň základné informácie o časoch bohoslužieb, alebo pripravovaných aktivitách zborov. Posledný príhovor plynulo prešiel do diskusie.

Stretnutie sa zakončilo spoločným obedom, ktorý v priestoroch hradnej reštaurácie zabezpečil banskobystrický zbor. Po výbornom obede sme sa rozlúčili a porozchádzali do svojich domovov – niektorí bližšie, niektorí ďalej. Verím, že spoločným želaním je prosba o Božiu pomoc pri našich služobnostiach komunikátorov a webmastrov.

Za poskytnuté fotografie ďakujeme br. Petrovi Bruchalovi.

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi