Delegáti jedenástich únií a troch pridružených misijných polí Transeurópskej divízie Cirkvi adventistov siedmeho dňa sa stretli 15. – 20. novembra 2013 na výročnej konferencii v čiernohorskom meste Bečići. Urobiť Boha známym v Európe – ísť za hranicu normálnosti, bolo hlavnou myšlienkou stretnutia a zároveň cieľom, ktorý si susedná divízia vytýčila na ďalšie roky. Výročné stretnutie TED zahŕňa prezentáciu výročných správ oddelení a predstavenie nových plánov a projektov pre nadchádzajúce obdobie.

Tohtoročné stretnutie zahŕňalo navyše aj oboznámenie prítomných so štúdiou o ordinácii žien, ktorú vypracoval výbor TOSC. Správu predniesol predseda divízie Bertil Wiklander. Napriek tomu, že štúdia nebola ústrednou témou konferencie, svoju cestu si sem našla aj prostredníctvom neformálnych rozhovorov na chodbách či pri obedných stoloch. Konferenciu navštívili aj viacerí hostia, medzi inými i predseda Generálnej konferencie Cirkvi adventistov s. d. (GK CASD) Ted N. C. Wilson s manželkou Nancy. Sprevádzali ho i ďalší predstavitelia GK, nechýbali ani zástupcovia Centra Ellen White, adventistickej vysokej školy Newbold College a oddelenia Adventist Risk Management. Organizáciu ASi Europe zastupoval René Metz z Českej republiky.

Polia sú pripravené na žatvu

Kazateľ Wiklander vo svojom kázaní hovoril o tom, ako je dôležité hľadať nové spôsoby, ktorými by sme mohli osloviť Európanov. Ako ilustráciu použil príbeh stretnutia Pána Ježiša a samaritánskej ženy, ktorý je zachytený v 4. kapitole Jánovho evanjelia. Postupne vykreslil obraz, ktorý vystihoval napätie medzi židmi a samaritánmi v Ježišových dňoch: „Židom sa samaritáni hnusili, plánovali svoje cesty tak, aby sa im vyhli a mali špeciálne pravidlá, ako sa správať v prípade, ak by na seba aj tak narazili. Žid si nemohol zobrať samaritánku, nemohol dokonca ani používať ten istý riad, ktorý použil niekto zo samaritánov.“ Ježiš sa však cielene rozhodol, že pôjde práve cez ich územie. Vďaka tomu sa rozhodla ho samaritánka nasledovať a stala sa tak prvou misionárkou medzi svojimi ľuďmi.

Ako paralelu ukázal Wiklander prítomným aktuálnu situáciu v Transeurópskej divízii. Vyzval ich, aby našli spôsob, ako osloviť prevažne postmoderných ľudí v Európe. „Naozaj si myslíme, že ľudia v Európe nechcú poznať Boha?“

„Či nehovoríte, že ešte štyri mesiace, a prijde žatva? Hľa, hovorím vám, pozdvihnite svoje oči a podívajte sa na krajiny, že sa už belejú, len ich žať.“ (Ján 4, 35)

Misia s údržbou

Podľa prednesenej štatistickej správy mala TED v júni tohto roka 84 093 členov, čo je o 1 325 viac, než v roku 2012. Celkovo bolo medziročne pokrstených 3 768 nových členov. Rozdiel je spôsobený viacerými faktormi: úmrtím, vylúčením členov a ich „stratou“. V priebehu roka totiž bolo v rámci divízie vylúčených 334 členov, 455 ďalších „sa stratilo“. Tajomníčka TED Audrey Andersson, ktorá správu predniesla, upozornila práve na veľké množstvo ľudí, ktorí z cirkvi odchádzajú. Podľa nej by pre evanjelizáciu malo platiť motto „Misia s údržbou. Musíme si udržiavať tých, ktorých sme získali.“

Misia vo veľkých mestách

Kazateľ Janos Kovacs-Biro, vedúci oddelenia evanjelizácie TED, vo svojej správe o projekte Misia v mestách zdôraznil, že sa v žiadnom prípade nejedná o nijakú novinku. Túto myšlienku prezentovala už Ellen G. White na prelome 19. a 20. storočia. „Správa, ktorú nám Boh poslal sa v ničom nezmenila… Práca v mestách je pre túto dobu tou kľúčovou prácou.“ Podľa Kovacs-Bira tieto slová s dobou ešte nabrali na význame. Zatiaľ, čo v roku 1850 žilo len 9,5% svetovej populácie v mestách, v roku 2007 už v mestskom prostredí žila viac ako polovica ľudí na svete. Do roku 2050 by mohlo toto číslo teoreticky stúpnuť až na 67%. Kovacs-Biro dodáva, že v prostredí Európy sú tieto percentá ešte vyššie.

„Potrebujeme zanalyzovať situáciu v našich mestách a stanoviť si ciele ku konkrétnym termínom,“ vyzval prítomných. „Obzvlášť sa potrebujeme zamerať na domácu populáciu týchto miest.“ Svoje povzbudenie z rozhodného prístupu TED vyjadril následne aj Ted Wilson: „Som nadšený z toho, akým spôsobom a z plných síl sa púšťate do toho prostredníctvom sily Ducha Svätého.“

Zdravotná evanjelizácia

Vedúci oddelenia zdravia Stephen Cooper hneď na začiatku svojho príhovoru upozornil na to, že podľa neho oddelenie zdravia presahuje do všetkých ostatných oddelení cirkvi. Hlavným cieľom pritom zostáva dosah za hranice cirkevnej komunity. „Naša zdravotná služba by mala byť zameraná na Krista, mala by vytvárať pozitívne priateľstvá a podporovať dobrú vôľu; mala by byť podložená, aby sme sa vyhli konfliktom a dohadom vyplývajúcim z extrémnych názorov.“ K téme sa vyjadril aj Wilson slovami: „Zdravotné posolstvo je pravou rukou evanjelia, ale nie je evanjeliom – tým sa stáva, keď sa k nemu pridá fanatizmus.“

Evanjelizácia prostredníctvom sociálnych sietí

Vedúci oddelenia komunikácie TED Miroslav Pujić predstavil prítomným projekt LIFEconnect, akúsi sociálnu sieť, ktorú sa podarilo rozšíriť v rámci divízie. „Otázkou nie je, či máme robiť sociálne média, otázka znie, či ich robíme dobre,“ citoval Pujić odborníka z oblasti sociálnych médií a marketingu Erika Qualmana. Projekt LIFEconnect by mal zahŕňať celý proces učeníctva – od vstupu do dialógu s ďalšími ľuďmi, cez stretávanie, až po ich pozvanie do zhromaždenia. Priamo vďaka projektu sa pre krst rozhodlo už 20 ľudí.

Cestu ku sociálnym sieťam si našli už aj cirkevné inštitúcie a organizácie Česko-Slovenskej únie CASD a jej združení. Prepojenie so sociálnymi sieťami nájdete takto napríklad na weboch Slovenského združenia, Česko-Slovenskej únie a napríklad HopeTV, ktorá má aj vlastný kanál vo videoslužbe YouTube. Vlastné účty na Facebooku, prostredníctvom ktorých denne komunikujú s používateľmi, majú medzi inými aj ADRA, slovenské Dobré ránko i české Dobré jitro či občianske združenie

. V Českej republike navyše pôsobí aj webpastor, ktorého pôsobisko vo virtuálnom priestore ďaleko presahuje hranice krajiny. Za zmienku stojí aj samostatná sociálna sieť Pathfinderu, ktorá stavia na základoch podobne zacieleného Pathwebu.

Mládež z celej Európy sa stretla na spoločnom kongrese

Svojho zhodnotenia sa dočkal aj Európsky kongres mládeže, ktorý sa v lete 2013 uskutočnil v srbskom Novom sade. Spoločne ho organizovali Intereurópska divízia, ktorej súčasťou je aj Česko-Slovenská únia, a Transeurópska divízia CASD. Okrem registrovaných troch tisícov mládežníkov sa ho zúčastnilo aj nespočetné množstvo ďalších denných návštevníkov. Klasické kongresové aktivity, akými sú prednášky a workshopy, dopĺňali aj misijné projekty v okolí kongresu. Na záver podujatia sa rozhodlo 12 mládežníkov odovzdať svoj život do Božích rúk Svätým krstom ešte priamo na kongrese.

TIP: prečítajte si blog, v ktorom svoje osobné dojmy z kongresu zhrnul vedúci odd. mládeže Feri Kolesár (klik)

V správach jednotlivých únií sa objavilo aj mnoho povzbudení:

  • prednášky Radiša Antića, profesora z Newbold College, ktoré sa uskutočnili v uplynulom roku v Belehrade, boli natoľko pútavé, že poslucháči obsadili miesta v sále hodinu pred začatím programu
  • v prevažne katolíckom Poľsku sa vďaka spolupráci s médiami podarilo prostredníctvom štátnej televízie odvysielať príhovor predsedu GK Teda Wilsona
  • v susednom Maďarsku, kde je v poslednej dobe otázka náboženskej slobody stále častejšie otváraná, sa podarilo rozdať približne 70 000 výtlačkov publikácie Veľká nádej
  • film Stvorenie, ktorý vznikol v produkcii GK, si v Dánsku pozrelo už 1500 ľudí, 123 z nich začalo navštevovať ďalšie prednášky
  • projekt Misia v mestách v Británii a Írsku viedol už ku 200 krstom
  • v Holandsku vzniklo od roku 2000 už 33 nových skupín, 20 z nich stále rastie, 7 sa medzičasom stalo zbormi

Zo správ a svedectiev jednotlivých únií vyplynulo, že hlavnou výzvou, ktorá je pre všetkých spoločnou, je postmodernizmus a sekularizmus európskej spoločnosti. Spoločné sú ale aj projekty, ktorými sa napriek rôznym problémom, darí Európanov osloviť. Medzi inými sú to napríklad projekty, ako Veľká nádej, či magazíny Escape a Connect, ktorých alternatívu na Slovensku a v Českej republike predstavuje časopis Za obzorom.

Na záver stretnutia vyzval predseda GK Ted Wilson prítomných, aby sa pochytali za ruky a vytvorili obrovský kruh. Následne vo svojej záverečnej modlitbe vyprosil od Pána Boha požehnanie pre oblasť, ktorá má pred sebou obrovské výzvy, no zároveň má i veľký potenciál.

Zdieľať tento článok:

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi