Na úsvite všetci veľkňazi a starší ľudu vyniesli rozhodnutie proti Ježišovi, že ho treba usmrtiť. A tak ho spútali, odviedli a vydali vladárovi Pilátovi…Vladár sa ho spýtal: Ty si kráľ Židov? Ježiš odpovedal: Ty to hovoríš! A keď ho veľkňazi a starší obviňovali, nič neodpovedal. Vtedy sa ho Pilát pýtal: Nepočuješ, čo všetko svedčia proti tebe? Ale on mu neodpovedal ani na jediné slovo, takže sa vladár veľmi čudoval. Evanjelium podľa Matúša 27,1-14

Náboženskí predstavitelia nemohli strácať čas. Rímske súdne pojednávania začínali veľmi skoro, aby sa už predpoludním mohla vládnuca trieda venovať svojim radovánkam. Židia sa uzniesli na rozsudku smrti. Obvinenie z rúhania by však neprinútilo rímskeho prefekta, aby vyniesol taký prísny verdikt. Celý problém by vnímal len ako interné židovské handrkovanie a odmietol by sa prípadom zapodievať.
Dobrou správou pre Židov bolo, že rúhanie sa dalo interpretovať aj v politickej rovine. Vari nemal byť Mesiáš uzurpátorským kráľom Dávidovho formátu?
Evanjelisti Matúš a Marek nás neinformujú o podrobnostiach plánu, ako chceli židovskí predstavitelia sformulovať oficiálnu žalobu. Ale Lukáš áno: „Nato celé zhromaždenie vstalo, odviedli ho k Pilátovi a začali ho obžalúvať: Tohto sme pristihli, ako rozvracal náš národ, zakazoval dávať dane cisárovi a hovoril o sebe, že je Mesiáš, kráľ.“ (Luk 23,1.2)
Posledné, čo Pilát (v Palestíne vládol v rokoch 26-36 po Kristovi) potreboval, boli potýčky so židovskými vodcami. Zvlášť počas nepokojného obdobia veľkonočných sviatkov, keď sa mnohí ľudia vracali v myšlienkach k exodu – vyslobodeniu a zvrhnutiu utláčateľov.
Pilát okamžite odhadol zámer náboženských predstaviteľov, aj Ježišovu
situáciu. Ľahko dospel k presvedčeniu, že Ježiš nepredstavuje žiadnu politickú hrozbu. Napriek tomu ho musel vypočuť. Ježišova odpoveď na Pilátovu otázku, či je kráľom, bola z pádneho dôvodu zdržanlivá: „Ty to hovoríš!“ Ježiš to neodmieta, ani neuznáva, pretože obvinenie bolo súčasne pravdivé aj lživé. Pravdivosť spočívala v tom, že skutočne bol Kráľom. Veď pred niekoľkými dňami za volania davu „Hosanna“ vošiel ako kráľ do Jeruzalema. Nebol však kráľom v politickom slova zmysle.
Ježiš sa nebráni argumentmi, aby sa vyslobodil. V Getsemanskej záhrade sa celkom odovzdal do Otcovej vôle. Teraz prejavuje toto svoje odovzdanie sa.
Pilát sa medzitým diví, čo sa vlastne deje. Myslí si, že objavil spôsob, ako sa z tejto nepríjemnej situácie dostať.

Najnovšie články

Odporúčame

  • Inšpiratívne zamyslenie z Biblie
  • Sobotná škola
  • Priamy prenos bohoslužieb
  • Spievajme Hospodinovi